303 Jag Squad: Jaguar w historycznym malowaniu…

Polscy Piloci walczący w Bitwie o Anglię 

O Polakach w II wojnie światowej słyszał chyba każdy z nas.
Po raz pierwszy swoją bohaterską postawę zaprezentowali po kampanii wrześniowej 1939, gdy w pełni wyszkoleni i gotowi do walki polscy lotnicy stanęli w maju i czerwcu 1940 roku w obronie Francji.
Jednak największą sławę przyniósł im udział w trwającej od lipca do października 1940 roku powietrznej Bitwie o Anglię, w czasie której
Polskie Siły Powietrzne liczyły 16 dywizjonów. Ponadto ok. 80 polskich lotników służyło w jednostkach RAF – Royal Air Force (pol. Królewskie Siły Powietrzne), a także w sumie licząc ok. 144 osób stanowili oni ok. 5% wszystkich lotników RAF.
W czasie Bitwy o Anglię wykazali się bardzo wysoką skutecznością działań, gdyż zestrzelili ok. 170 oraz uszkodzili ok. 36 samolotów Luftwaffe,
co stanowiło ok. 12% całych strat niemieckiego lotnictwa.
Większość tych zestrzeleń, bo aż! ok. 126 zapisał na swoim koncie najbardziej powszechnie znany i kojarzony z polskimi pilotami walczącymi w Bitwie
o Anglię i Polakami w II wojnie światowej – 303. Dywizjon Myśliwski zwany „Warszawskim” im. Tadeusza Kościuszki, który uznany został za najlepszą jednostkę Royal Air Force (RAF).
Walki Dywizjonu 303 w czasie Bitwy o Anglię już w okresie wojny stały się podstawowym elementem na podstawie, którego rozpoczęto społeczny proces kształtowania pamięci o udziale Polaków w światowym konflikcie, jakim była II wojna światowa. Największą rolę w nim odegrała bez dwóch zdań i żadnych wątpliwości książka Arkadego Fiedlera pt. „Dywizjon 303” wydana w Londynie w 1942 roku, której przedruki rozprowadzane były już w tym samym roku w okupowanym kraju, a już rok później w konspiracji ukazały się co najmniej trzy kolejne wydania tej legendarnej książki.


i tu pojawia się projekt pod bardzo tajemniczą nazwą „303 Jag Squad”.
Już spieszymy się wyjaśnić skąd właśnie taka nazwa. Otóż 303 oczywiście od Dywizjonu 303, Jag od marki samochodu, który został wybrany przez zespół projektowy i służy mu, jako nośnik promocyjny, no i Squad od angielskiego słowa „Squadron” oznaczającego po polsku Dywizjon lub Eskadrę.
Jest to rodzinny projekt, którego twórcami jest polska rodzina mieszkająca od wielu lat w Anglii – Aneta i Tomek, którego głównym celem jest upamiętnienie męstwa polskich lotników i członków personelu naziemnego w czasie II wojny światowej na terenie Wielkiej Brytanii. Projekt ten jest dowodem, że historia jaka by nie była potrafi zbliżać i łączyć ze sobą dwa państwa, które wspólnie stawiły swoje czoła temu samemu agresorowi. Ma być także swego rodzaju „wyrzutem sumienia” dla tych wszystkich, którzy ją znają, ale milczą o niej
nie przekazując jej kolejnym pokoleniom, czynią to naginając jej fakty
lub kompletnie je zmieniając lub co gorsza zapomnieli o tym, że warto o niej pamiętać i kultywować jej tradycje, gdyż to właśnie m.in. dzięki dzielnym polskim pilotom walczącym w II wojnie światowej, którzy wykazali się bezgranicznym poświęceniem i pełną gotowością często do największych poświęceń (życia i zdrowia) za Ojczyznę dla Nas, byśmy teraz mogli żyć już przez ponad 100 lat w wolnej i niepodległej Polsce, gdzie każdy człowiek czy to obywatel czy przyjaciel z innego kraju był traktowany zawsze na równi.
Powstanie projektu w 2018 roku, miało również stanowić skromną, choć znaczącą cegiełkę dumnego narodu polskiego przy wsparciu narodu brytyjskiego dla wyrażenia szacunku i pamięci dla bohaterów tamtych czasów, gdyż to właśnie w tym roku przypadły takie jubileusze jak 100-lecie Polskiego Lotnictwa Wojskowego czy 100-lecie Royal Air Force (RAF).
Elementem, który nas wyróżnia z pośród innych tego typu projektów, których mimo wszystko nie ma tak wiele jest nasz niespotykany i jedyny w swoim rodzaju nośnik promocyjny z którym jesteśmy najbardziej kojarzeni, czyli samochód osobowy marki Jaguar XJL, który został zgodnie z naszym pomysłem i projektem obklejony przez profesjonalną firmę w barwy samolotu Hawker Hurricane Mk.I RF*E P3901 z 303. Dywizjonu Myśliwskiego „Warszawskiego” im. Tadeusza Kościuszki, na którym wiele zwycięstw odnosił gen. bryg. pil. Polskich Sił Powietrznych oraz ppłk Królewskich Sił Powietrznych (RAF), as myśliwski, pamiętnikarz i w końcu Dowódca Dywizjonu 303 w okresie od maja do grudnia 1942 roku – Witold „Kobra” Urbanowicz.

„Liczymy, że w ten sposób zainteresujemy młode pokolenie historią, a dorosłych do wychowywania młodzieży w patriotycznym duchu” – mówi nam Aneta z 303 Jag Squadu.

Hasłem przewodnim stanowiącym jednocześnie kwintesencję całego projektu jest poniże motto brzmiące tak:

” TO REMEMBER THE HEROES,
TO ACQUAINT WITH HISTORY,
TO FOLLOW THE SPIRIT”

W ostatnich dwóch latach (2018 – 2019) ekipa 303 Jag Squad wzięła udział w licznych eventach organizowanych w kraju i za granicą (na terenie Wielkiej Brytanii) z okazji 100-lecia Niepodległości Polski, 100-lecia Powstania Polskich Sił Powietrznych,  a także 100-lecia Royal Air Force (Królewskich Sił Powietrznych).

Na zakończenie kilka najważniejszych parametrów technicznych projektowego Jaga: W wersji fabrycznej posiadał 501 HP i 637 NM, natomiast został podkręcony do 643 HP oraz 824 NM, co pozwala mu rozpędzić się od 0 do 60 mph/h (0-100 km/h) w ok. 3,3 sekundy.

Na koniec jeśli mamy nadzieję zaciekawiliśmy was nie tylko historią, ale samym projektem 303 Jag Squad, to zapraszamy do odwiedzenia ich oficjalnego profilu na Facebooku. Znajdziecie go pod poniższym linkiem: www.facebook.com/303jagsquaduk/

303 Jag Squad na Poznań Air Show 2018 (fot. Piotr Drewniak). 

tekst: Piotr „Piter” Drewniak
źródło: 303 Jag Squad, www.motorshow.pl oraz www.ww2.pl
zdjęcia:
1) Wikimedia Commons
2) Logo 303 Jag Squad
3) Piotr „Piter” Drewniak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *